Metodika statistiky kultury

 

Pro potřeby státní statistiky jsou využívány výstupy z rezortní statistické služby, kterou zpracovává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). Údaje se týkají činnosti divadel, kin, hudebních souborů, knihoven, muzeí, galerií, či tisku. Data jsou získávána z rezortního statistického výkaznictví Ministerstva kultury a dalších informačních zdrojů. Některé údaje zachycují stav ke konci roku (např. počet divadel, knihoven, galerií), jiné úhrn za rok (např. počet představení, návštěvníků, vydaných knih).

V údajích za „státní, krajské a městské“ instituce jsou zahrnuty kulturní organizace, jejichž zřizovatelem je stát (Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebo jiná ministerstva a územně samosprávné celky). Do „ostatních“ kulturních organizací jsou zahrnuty jednotky zřizovatelů církví, spolků, obecně prospěšných společností, podnikatelů (právnických i fyzických osob) aj.

Údaje týkající se kin jsou poskytovány Státním fondem kinematografie. Data z oblasti audiovizuální statistiky jsou přebírána ze zdrojů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Mezinárodní federace hudebního průmyslu, nezávislé společnosti výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů INTERGRAM a Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním (OSA).

Údaje o audiovizuálních mediálních službách a rozhlasovém vysílání jsou zjišťovány statistickými výkazy ČSÚ. Více o šetření Kult 6-01 zde: https://www.czso.cz/csu/vykazy/kult-6-01rocni-vykaz-o-audiovizualnich-medialnich-sluzbach-a-rozhlasovem-vysilani_psz_2022.

Přehled kulturních činností je doplněn také o ekonomické ukazatele, které jsou získávány ze statistických výkazů ČSÚ a NIPOS a také podnikové strukturální statistiky ČSÚ. V rámci ekonomických ukazatelů jsou sledovány příjmy a výdaje z konkrétní kulturní činnosti a průměrný evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plné pracovní úvazky.

Pojem příjmy je používán souhrnně jak pro výnosy (z účetního hlediska pro zvýšení ekonomického prospěchu za určité období), tak pro příjmy (přírůstek peněžních prostředků). Pojem výdaje pak jak pro náklady (z účetního hlediska účelnou spotřebu ekonomických zdrojů), tak pro výdaje (úbytek peněžních prostředků).

Na základě usnesení vlády ČR je každoročně sestavován Satelitní účet kultury. Ukazatele jsou uvedeny podle sektorů (skupin oblastí). V souladu s vymezením kultury v rámci projektu EU ESSnet Culture je kultura členěna do těchto sektorů, které zahrnují následující oblasti:

tradiční a umělecký sektor

– kulturní dědictví – činnosti knihoven, archivů, muzeí, provozování kulturních památek aj.;

– interpretační umění – scénická umění, provoz kulturních zařízení aj.;

– výtvarné umění – umělecká tvorba, fotografické činnosti aj.;

– umělecké vzdělávání;

– umělecká řemesla;

audiovizuální a mediální sektor

– periodický a neperiodický tisk – vydávání periodického tisku a knih, činnosti zpravodajských agentur, překladatelské a tlumočnické činnosti, maloobchod s periodickým tiskem a knihami aj.;

– audiovizuální a interaktivní média – rozhlasové a televizní vysílání, vydávání počítačových her, činnosti v oblasti hudby a filmu, maloobchod s audio- a videozáznamy aj.;

kreativní sektor

– architektura – architektonické činnosti;

– reklama – činnosti reklamních agentur;

– design – specializované návrhářské činnosti;

správa a podpora kulturní činnosti

– činnosti prováděné Ministerstvem kultury a dalšími institucemi a dále činnosti občanských sdružení a dalších specializovaných organizací k výkonu kolektivní správy práv.

 

Další informace jsou dostupné na internetových stránkách Českého statistického úřadu:

www.czso.cz/csu/czso/kultura_lide

nebo dalších institucí:

www.nipos.cz/ – Národní informační a poradenské středisko pro kulturu

www.nkp.cz/ – Národní knihovna České republiky